Artikel

Regional utvecklingsplan för Göteborgsregionen

På uppdrag av förbundsstyrelsen håller GR på att ta fram en regional utvecklingsplan för Göteborgsregionen. Den ska beskriva ett önskat läge år 2050 samt vilka politiska överenskommelser som krävs för att nå dit.

En stor sammanträdessal, där politiker sitter kring runda bord med vita dukar. På scenen längst fram finns en presentationsbild med åtta utmaningar.

Den regionala utvecklingsplanen ska tas fram utifrån de åtta utmaningar som diskuterades på rådslaget som ägde rum i augusti förra året.

Ett uppdrag från förbundsstyrelsen

I oktober 2024 fick GR i uppdrag av förbundsstyrelsen att ta fram en regional utvecklingsplan för storstadsregionen, utifrån de åtta utmaningar som diskuterades under det rådslag som ägde rum i augusti 2024. De åtta utmaningarna beskrivs närmare i ett kunskapsunderlag som togs fram inför dagen.

Den regionala utvecklingsplanen ska utgå från storstadsregionens särart. Den ska beskriva ett önskat läge år 2050 samt vilka politiska överenskommelser som behövs för att nå dit. Fokus är på fysisk planering, men planen ska även ta upp kompetensförsörjning, risk och sårbarhet samt sociala aspekter i den regionala tillväxten. I relevanta delar ska den knyta an till den regionala utvecklingsstrategin Länk till annan webbplats. för Västra Götaland.

Utvecklingsplanen tas fram i nära samarbete med GR:s politiska beredningsgrupper, antagningsnämnden samt de strategiska chefsnätverken. Förslaget ska även diskuteras med de parter som deltagit i rådslagsprocessen, såsom företrädare för näringsliv, akademi och gröna näringar.

Överenskommelserna gör skillnad

Syftet med planen och de politiska överenskommelserna är att skapa förutsättningar för ett samstämt och konsekvent agerande över tid. De styr vilka frågor GR ska driva, men det är i den kommunala planeringen och agerandet som de regionala överenskommelserna blir verklighet.

Process och tidplan

Arbetet med den regionala utvecklingsplanen sker i följande steg:

Under våren för GR en dialog med medlemskommunernas kommunstyrelser och förvaltningar samt politiska grupperingar och strategiska nätverk på GR. Syftet är att få inspel inför att remissversionen av den regionala utvecklingsplanen ska tas fram.

Fördjupningsseminarier

I maj och juni anordnar GR kunskapsseminarier för politiker och tjänstepersoner i medlemskommunerna, i några av de frågor där det finns komplexa målkonflikter.

Plats

GR, Anders Personsgatan 8, Göteborg. Det går också att delta via Teams. Föreläsningarna planeras att spelas in i ett enklare format.

26 maj: Tema Grönstruktur, kl. 15–16.30

  • Jonas Stenström, Naturcentrum. Han är naturvårdsbiolog som bland annat studerat värdeskapande kring grönstruktur. Han har även ansvarat för framtagning av svensk standard för naturvärdesinventering. Jonas kommer att ge olika exempel på hur man kan förhålla sig till målkonflikterna, hur man kan nyansera bilden och hitta sätt att lösa ut konflikter.

2 juni: Tema Energiförsörjning, kl. 13–14.30

  • Olof Lundberg kommunstyrelsens ordförande, Stenungsunds kommun
  • Björn Gustafsson, projektledare stora etableringar, Business Region Göteborg
  • Lisa Göransson, docent och forskare inom energisystem, Chalmers

2 juni: Tema Infrastruktur och kollektivtrafik, kl. 15–16.30

Utbyggnad av infrastruktur har väldigt långa processer. Vid seminariet kommer fokus att vara år 2050, men med utblick mot 2070. Delen om kollektivtrafik kommer att fokusera på kollektivtrafikens roll och betydelse i en växande storstadsregion.

  • Bijan Zainali, ordförande Västtrafik
  • Malin Lind, strategisk planering, Trafikverket

Remissperiod

Den regionala utvecklingsplanen skickas på remiss till kommunerna den 16 juni. Senaste svardatum är den 31 oktober.

Remisseminarier

I augusti och september anordnas remisseminarier för politiker och tjänstepersoner i medlemskommunerna.

Datum och tid

22 augusti, kl 10–12 (tjänstepersoner)

28 augusti, kl 14–16 (tjänstepersoner)

2 september, kl 16–17 (politiker)

3 september, kl 15–16 (politiker)

Plats

Samtliga seminarier äger rum på GR, Anders Personsgatan 8 i Göteborg. Det går också att delta via Teams. Seminarierna planeras att spelas in i ett enklare format.

Efter remissperioden sammanställs förslaget till regional utvecklingsplan för storstadsregionen och en samrådsredogörelse tas fram.

Beslut om den regionala utvecklingsplanen fattas av förbundsfullmäktige under första kvartalet 2026.

Kontakt

Maria Sigroth

Avdelningschef Miljö och samhällsbyggnad

031-335 50 73

I fokus

Läs mer om rådslaget

Runt hundra politiker diskuterade framtidsfrågor med sikte på år 2050

Kunskapsunderlag inför rådslag

Läs mer om de åtta utmaningar diskuterades

Vad menas med regional planering?

Se filmen som reder ut begreppen

Relaterat material

Uppdaterad