Artikel

Webbaserade utbildningar som introducerar och levandegör

GR:s uppdrag när det gäller kompetens- och verksamhetsutveckling är bland annat att arrangera kurser och konferenser utifrån behoven i kommunerna. Som ett komplement till att träffas fysiskt är digitala, webbaserade, utbildningar ett bra sätt att till exempel introducera ny personal eller öka kunskaperna om ett specifikt ämnesområde.

Att träffas fysiskt för att delta i en kurs är både lärorikt och trevligt men ibland kan det vara en fördel med att en kurs är webbaserad och därmed tillgänglig när som helst. GR:s enhet Kompetens- och verksamhetsutveckling har fått flera förfrågningar och hittills gjort tre webbaserade utbildningar som är kostnadsfria och tillgängliga för alla:

  • Mellan tradition och frihet – en introduktionsutbildning om hedersrelaterat våld och förtryck.
  • Att arbeta i kommunal primärvård – en grundutbildning om kommunal primärvård för dig som är legitimerad sjuksköterska, fysioterapeut eller arbetsterapeut.
  • Delegering för dig som arbetar som sjuksköterska, arbetsterapeut eller fysioterapeut/sjukgymnast i kommunal hälso- och sjukvård.

Exempel: Att arbeta i kommunal primärvård

Utbildningen ”Att arbeta i kommunal primärvård” har vi producerat utifrån ett allmänt behov av att hitta smarta sätt att introducera nyanställda. En introduktion behöver ge förståelse för kommunens uppdrag när det gäller primärvård och ge en bild av hur arbetet kan gå till, eftersom det skiljer sig en del från att arbeta på exempelvis sjukhus och vårdcentral.

Hampus Bergman är medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS) på Stenungsunds kommun och har varit delaktig i att kvalitetsgranska ”Att arbeta i kommunal primärvård” innan den släpptes. Han tycker att utbildningen blivit väldigt bra.

– Den visar överskådligt hur hälso- och sjukvård fungerar utifrån det kommunala primärvårdperspektivet. Den visar de olika professionernas roller och hur man måste samverka. För det är något vi trycker på hela tiden – att professionerna måste samverka för individernas bästa, säger han.

Interaktiv utbildning som visar komplexiteten

Utbildningen består av fyra delar: En introduktion som beskriver vilka som arbetar inom kommunal primärvård och vilka samarbetspartners man möter, samt tre kapitel där du får följa ett patientfall i form av interaktiva berättelser, som kompletteras med reflektionsfrågor och faktaavsnitt.

Stenungsunds kommun har inte fattat beslut om användning av utbildningen ännu, men Hampus ser flera användningsområden.

– Jag tror och tycker att vi ska använda den till introduktion av ny legitimerad personal, särskilt sådana som inte har kommunal erfarenhet sen tidigare, till exempel de som kommer direkt från sjukhus och vårdcentraler. Men även för studenter. Utbildningen visar på ett bra sätt komplexiteten, att man behöver samverka, hur det fungerar med vårdplanering med mera. Utbildningen utgår från ett patientcase som man blir berörd av – det levandegör.

Vikten av teamsamverkan är något han menar utbildningen lyfter, liksom att man som anställd i kommunal vård och omsorg följer individer över en längre tid och genom många olika händelseförlopp.

Fördelar: Standardiserad och likvärdig

Han ser flera fördelar med en digital utbildning.

– Fördelen med digitala utbildningar är att de är standardiserade och likvärdiga – alla får samma information – och att man kan gå den när det passar. Att den är gratis att använda har också fördelen att vi kan använda den bredare och till exempel visa för chefer och andra personalgrupper för att illustrera kommunal primärvård.

Utbildningar att gå när du vill

Dessa tre utbildningar finns öppet på GR:s webbsida (under Kurs och konferens) och är gratis att använda:

Mellan tradition och frihet

En introduktionsutbildning om hedersrelaterat våld och förtryck. Utbildningen vänder sig till personer som arbetar inom skola eller socialtjänst och är tänkt att öka medvetenheten om ämnet. Utbildningen är framtagen tillsammans med Regionalt stödcentrum heder.

Mellan Tradition och Frihet Länk till annan webbplats.

Att arbeta i kommunal primärvård

En grundutbildning om kommunal primärvård för dig som är legitimerad sjuksköterska, fysioterapeut eller arbetsterapeut. Kursen är tänkt som en introduktion till hur det är att som legitimerad personal arbeta inom kommunen.

Att arbeta i kommunal primärvård Länk till annan webbplats.

Delegering

En grundutbildning i delegering för dig som arbetar som sjuksköterska, arbetsterapeut eller fysioterapeut/sjukgymnast i kommunal hälso- och sjukvård.

Delegering – som att låna ut sin legitimation Länk till annan webbplats.

Fler utbildningar är på gång!

  • Fortsättning på "Mellan tradition och frihet" (om hedersrelaterat våld och förtryck) som vänder sig till lärare. Syftet är att den ska kunna användas tillsammans med elever som underlag för diskussion om hedersförtryck och mänskliga rättigheter.
  • Kommunal primärvård: Att förebygga och upptäcka sjukdomar för personer inom LSS.

Kontakt

Uppdaterad