Utbildning

Ny som chef – Utvecklande
ledarskap

Två kvinnor sitter vid ett skrivbord i kontorsmiljö. De är klädda i blå och vit skjorta och tittar ner på en skärm tillsammans. Kvinnan till vänster visar den andra något på skärmen.

Plats

Göteborgsregionen

Startdatum

10 september

Vill du utveckla ditt personliga och hållbara ledarskap? Programmet Ny som chef – Utvecklande ledarskap vänder sig till dig som har en ledarroll, är ny i uppdraget som chef eller har varit chef i upp till tre år.

Utgångspunkten i programmet Ny som chef är att ett utvecklande ledarskap leder till såväl organisatoriskt goda resultat som till god individuell utveckling. Arbetet utgår därför alltid från dina behov och förutsättningar. Med hjälp av anpassade pedagogiska metoder är strävan att du ska förstå dig själv och din omvärld på ett fördjupat sätt. En viktig del i programmet är även att bidra till erfarenhetsutbyte över sektors- och kommungränserna. I förlängningen syftar programmet till att, tillsammans med Göteborgsregionens medlemskommuners egna utvecklingsinsatser, skapa en attraktiv region med goda levnadsvillkor för invånarna.

Efter avslutat program kommer du bland annat att:

  • Ha ökat din självinsikt, stärkt ditt personliga ledarskap och bättre förstå balansen mellan arbete
    och hälsa.
  • Behärska chefskapets strukturer, leda i samverkan och anpassa din ledarstil efter behov.
  • Förstå kommunikationens betydelse, ge och ta feedback samt hantera konflikter och svåra samtal.
  • Stödja gruppers utveckling och tillämpa Susan
    Wheelans Tio nycklar för effektiva team.
  • Kunna planera och genomföra förändringsarbete samt använda effektiva ledarskapsmetoder.
  • Bidra till ledningsgruppens mål och skapa ett starkt nätverk av regionala ledare.
  • Ha utformat en personlig ledarplattform för framtiden.

Genom Susan Wheelans modell IMGD (an Integrative Model of Group Development) ges du praktisk handledning till hur du bygger upp ditt team steg för steg och hur du lyckas bevara deras topprestationer. Allt i syfte att nå högsta effektivitet för din verksamhet. Du får verktyg att ta reda på vilka frågor den egna gruppen behöver arbeta med för att utvecklas. Resultaten handlar om gruppen som helhet, inte om individer. Fokus ligger på gruppens gemensamma ansvar för sin utveckling. Medarbetare i effektiva team känner sig involverade, engagerade
och uppskattade.

Utvecklande ledarskap bygger på att vara ett föredöme, agera utifrån en tydlig värdegrund och inspirera till delaktighet och kreativitet. Det handlar också om personlig omtanke, där stöd och konstruktiv feedback gynnar både individ och organisation.

Forskning visar att UL är den ledarskapsmodell som har störst positiv påverkan på organisationers resultat, inklusive minskad sjukfrånvaro, ökad kundnöjdhet, förbättrad prestation samt effektivare medarbetare och team. 

Modellen är dessutom särskilt väl anpassad för att leda den yngre generationens medarbetare. Programmet innehåller bland annat 360-graders feedback och en individuell utvecklingsplan som stärker ditt ledarskap och skapar långsiktig effekt.

Programmet spänner över 13 månader och består av totalt 22 dagar varav 15 utbildningsdagar i grupp, (ca 2 dagar/månad), varav fem på internat (UL) och en återträff 2027 efter avslutat program. Gruppen träffas i GR:s lokaler på Anders Personsgatan 8, Göteborg.

  • 4 dagar utgör Utvecklande ledarskap (UL), grundkurs + Fördjupning
  • 7 dagar skuggning av erfaren chef

För att erhålla programintyg är 100% genomförd UL -utbildning (3+1 dag) och skuggningen i sin helhet (7 dgr.) obligatoriskt. Därtill minst 80 % närvaro vid övriga utvecklingsdagar. Detta inte minst med tanke på att

programdeltagarna är varandras viktiga lärpartners. Det är därför viktigt att tillsammans med ansvarig chef på hemmaplan skapa förutsättningar för deltagande med utrymme för ovanstående.

Avslutning

Utbildningen utmynnar och avslutas med en presentation av din egen ledarplattform. Den bygger på din värdegrund och ditt personliga ledarskap. Till avslutningen bjuds traditionsenligt kommunrepresentanter, deltagarnas chefer, kollegor m.fl. in till en heldag för att ta del av ledarpresentationer och diplomutdelning. 

Delaktighet mellan deltagare och kommun

En viktig förutsättning i ett ledarförsörjningsprogram är dialogen mellan chef och medarbetare på hemmaplan. En aktiv stöttning är betydelsefull. Närmsta chef/kontaktperson till deltagare bjuds därför in att delta vid ett antal tillfällen. 

Av erfarenhet vet vi att deltagarna under programtiden skapar ett starkt och på många sätt ovärderligt nätverk. GR uppmuntrar att detta nätverk hålls vid liv även efter avslutat program och erbjuder alternativ för fortsättning.

Du kan ladda ned en pdf med samlad information om kursen här Pdf, 2 MB.


Kontakt

Heléne Raa

Projektledare och processledare Framtidens ledare

031-335 50 62

Jessica Johansson

Projektledare och processledare Framtidens ledare

031-335 50 25

Anmälan

Sista anmälningsdag

18 juni 2025

Anmälan är bindande och vid återbud efter sista anmälningsdag debiteras full avgift. Du kan alltid överlåta din plats åt någon annan.

Integritetspolicy

När du anmäler dig till en kurs registreras dina personuppgifter i våra administrativa program. Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter i vår integritetspolicy.

Mer information

Pris 

54 900 kr exkl. moms. Internatkostnad tillkommer (fem dagar kost och logi).

Plats

Samtliga tillfällen utom internaten genomförs i GR:s lokaler på Anders Personsgatan 8 i Göteborg.

Målgrupp

Ny som chef – Utvecklande ledarskap vänder sig till
dig som:

  • har en chefsroll
  • är ny i uppdraget som chef
  • varit chef i upp till tre år

Datum 

  • 10–11 september 2025
  • 15 oktober 2025
  • 4–6 november 2025 (internat)
  • 20–22 januari 2026 (internat)
  • 18–19 mars 2026
  • 14–15 april 2026
  • 20–21 maj 2026 (internat)
  • 27–28 augusti 2026
  • 14 september 2026
  • 15 oktober 2026 – Avslutning
  • 5 mars 2027 – Återträff

 

Uppdaterad