Nätverk

Gruppen för fristående gymnasieskolor

Syftet med gruppen är att skapa en gemensam arena för spännande samtal och erfarenhetsutbyten utifrån aktuella frågeställningar. Arenan ger möjlighet att mötas kring skolutvecklingsfrågor av både allmän och mer specifik karaktär.

Gruppens arbete kretsar främst kring tre delar: erfarenhetsutbyte mellan skolor, informationsspridning och att vara referensgrupp för frågor som Göteborgsregionen (GR) driver.

Gruppen består av rektorer för fristående gymnasieskolor i Göteborgsregionen och träffarna sker tre gånger per termin. Det andra mötet på terminen sammanfaller med GR:s gymnasienätverk för kommunala rektorer och skolchefer.

Vi hälsar nya medlemmar välkomna till gruppen kontinuerligt.

Startdatum: 2013-09-25

Deltagare

Tabell sammansättning i nätverk

Namn

Kommun/organisation

Ewa Ekman (ordförande)

Göteborgs Tekniska Gymnasium

Alexandra Johansson

Peabskolan, Göteborg

Anders Berghall

Fridaskolan, Härryda

Anders Winald

Yrkesgymnasiet, Alingsås

Anna Kohlström

NTI-gymnasiet, Johanneberg

Anna Robertsson

NTI-gymnasiet Kronhus

Anna-Karin Bondesson

Donnergymnasiet

Annika Johansson

Amerikanska gymnasiet

Camilla Alenäs

SKF Tekniska gymnasium

Carita Seher

Kitas gymnasium, Ekonomi

Carl Nilsson

Ingrid Segerstedts gymnasium

Caroline Lundgren

GTC

Christel Dahlin

LBS Kreativa gymnasiet Kungsbacka

Egil Aasgaard

Munkeröds gymnasium

Egil Gry

Samskolan

Eleonora Eriksson

GTI:s gymnasieskola

Filippa Blom

Yrkesgymnasiet Göteborg

Fredrik Sidenvall

L M Engström gymnasium

Gunnel Nordh

Samskolan

Janna Krstic

Yrkesgymnasiet

Jennie Bubach

Rytmus gymnasium

Jens Naezer

Aspero idrottsgymnasium

Johan Grudemo

Kitas Natur

Jonas Johansson

Göteborgs Waldorfgymnasium

Jonas Nilsson

Kitas Frisörgymnasium

Jonas Kornbrink

Sjölins gymnasium

Josefin Claesson,

LBS Kreativa gymnasiet Göteborg

Jörgen Frohm

Västsvenska gymnasiet

Lena Charlotta Bergström

Academedia

Lena Hammersberg

Göteborgs Tekniska Gymnasium

Malin Luukinen

Yrkesgymnasiet/Lärlingsgymnasiet Ale


Marcus Berglund

Drottning Blankas gymnasieskola, Gårda

Maria Gustafsson

Magelungen

Maria Sjödin

Praktiska Gymnasiet, Kungsbacka

Marie Cervin

Framtidsgymnasiet

Marielle Olofsson

Sveriges Ridgymnasium, Kungsbacka

Martin Kunz

Realgymnasiet, Göteborg

Martin Tuvesson

Academedia

Mikael Andersson

Gymnasieakademin

Mona Fallenhag

Drottning Blankas gymnasieskola, Kungsbacka


Murielle Ovise

Sigrid Rudebecks gymnasium

Nina Pennebratt

Ridgymnasiet

Patric Fosshammar

Kunskapsgymnasiet, Göteborg

Patrik Nyqvist

Drottning Blankas gymnasieskola, Centrum

Per Köhler

Jensen gymnasium

Pernilla Liljeberg

Donnergymnasiet

Robert Rosendahl

Klaragymnasiet

Roy Jörgensen

Mediegymnasiet by LBS

Sandra Nyberg

Praktiska Gymnasiet Göteborg

Sara Fridell

Thoren Innovation School

Sladja Mijatovic

Aniaragymnasiet

Suah Nilsson

Klara Teoretiska gymnasium, Vallgatan

Veronica Glanzelius

International IT College

Margaretha Allen, sekreterare

Göteborgsregionen (GR)

Anteckningar

Kontakt

Mötestider 2022

10 februari

Tid: 13.00-15.00

Plats: Digitalt via Microsoft Teams

21 april

Tid: 13.00-16.30 inkl. lunch

Plats: GR

Höstens mötestider meddelas senare

Uppdaterad