Nätverk

Teknikcollegerådet

Teknikcollege är en samverkansplattform på nationell, regional och lokal nivå, mellan näringslivet, utbildningsanordnare och kommuner. I Göteborgsregionen är det också ett av de åtta branschspecifika kompetensråd Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. som fokuserar på företagens lång- och kortsiktiga kompetensförsörjningsarbete.

Teknikcollegerådet kvalitetssäkrar arbetet med Teknikcollege i regionen, följer certifieringsprocessen för utbildningarna samt säkerställer dialog och samverkan mellan utbildningsanordnarna och företagen. Rådet tar även initiativ till handledarutbildningar, studiebesök, teknikcamp, lärarfortbildning m.m.

Deltagare

Ansvariga

Ansvariga
NamnKommun/organisation
Jannike Åhlgren, regional ordförandeRISE
Helene Stensson, regional processledareGöteborgsregionen (GR)

Göteborgsregionens tekniska college

Göteborgsregionens tekniska college
NamnKommun/organisation

Ewa Ekman

GTG/GTC

Martin Holmud, lokal processledareGTG/GTC
Katarina BorcicVolvo Cars

Anna Glembring

Volvo AB

Lindholmens tekniska college

Lindholmens tekniska college
NamnKommun/organisation

Jens Kultje, lokal processledare

Lindholmens tekniska gymnasium

Cristine Lysell, verksamhetschef

Lindholmens tekniska gymnasium

Martin Jonson

Polhemsgymnasiet

Svante Boström

Yrkeshögskolan Göteborg

SKF Tekniska gymnasium

SKF Tekniska gymnasium
NamnKommun/organisation

Camilla Alenäs

SKF Tekniska gymnasium

Håkan Celik

SKF Sverige AB

Kungälvs certifierade college

Kungälvs certifierade college
NamnKommun/organisation

Johan Mårtensson

Mimers hus Gymnasium

Stenungsunds certifierade college

Stenungsunds certifierade college
NamnKommun/organisation

Emelie Schelin, lokal ordförande

Inovyn

Anna Jillmyr

Nösnäsgymnasiet

Niklas Hellström, Lokal processledare

Nösnäsgymnasiet

Kungsbackas certifierade college

Kungsbackas certifierade college
NamnKommun/organisation

Mikael Jakobsson

Elof Lindälvs gymnasium

Sofia Rådström

Aranäsgymnasiet

Ulrika Florén

Aranäsgymnasiet

Evalotta Magnusson, lokal processledare

Kungsbacka kommun

Alingsås certifierade college

Alingsås certifierade college
NamnKommun/organisation

Jens Wallin

Alströmergymnasiet

Helga Gudmundsdottir

Alströmergymnasiet

Lerums certifierade college ht 2017

Lerum certifierade college ht 2017
NamnKommun/organisation

Christina Söderman

Lerums Gymnasium

Rickard Schelander, VD

Bars Production

Torgny Bark, lokal processledare

Lerums Gymnasium

NTI Kronhus certifierade college vt 2018

NTI Kronhus certifierade college vt 2018
NamnKommun/organisation

Anna Robertsson

NTI Kronhus

Henric Efson

NTI Kronhus

William Bernting

Kits

Övriga rådsmedlemmar

Övriga rådsmedlemmar
NamnKommun/organisation

Anna Bellomi

Handelskammaren

Åsa Vikner

Handelskammaren

Erik-Wilhelm Graef Behm

Business Region Göteborg

Yvette Nurminen

Arbetsmarknad och vuxenutbildningsförvaltningen

Aase Newborg

Arbetsmarknad och vuxenutbildningsförvaltningen

Fredric Alvstrand

Vuxenutbildning GR

Gabriella Bouizgarne

Arbetsförmedlingen

Annika Åkerberg

Arbetsförmedlingen

Katrin Khosravian

Arbetsförmedlingen

Vakant

Chalmers

Pernilla Öhberg

Akademediakoncernen

Ingrid Berglund

Göteborgs universitet

Företag

Företag
NamnKommun/organisation

Tanja Balic

Ericsson

Erica Graveley

SCA

Jonas Hedlund

Bomek

Susan Patriksson

Preem

Anders Thelander

Borealis

Berit Falk

Preem

Katarina Gussmo

Renova

Peter Lundblad

Renova

Peter Wiberg

SAAB Group

Anniken Fingal

SAAB Group

Parterna

Parterna
NamnKommun/organisation

Susanne Bestelid

Teknikföretagen

Pierre Svensson

Unionen

Jan F Nilsson

Metalla

Hans Larsson

Business Region Göteborg

Dan Sahlen

IKEM

Kontakt

Mötestider 2021

12 februari

Tid: 13.00–15.00
Plats: Digitalt via Microsoft Teams

23 april

Tid: 10.00–12.00
Plats: Digitalt via Microsoft Teams

14 juni

Tid: 13.00–15.00
Plats: Digitalt via Microsoft Teams

Uppdaterad