Artikel
Genom Partnerskapet påverkar GR kunskapsutvecklingen i socialtjänsten
GR är som RSS (regional samverkansstruktur) med i "Partnerskapet på nationell nivå, där kommunerna och regionerna tillsammans arbetar med kunskapsutveckling för landets socialtjänst. Genom att vi är delaktiga där kan kommunerna i Göteborgsregionen både påverka nationellt och dra nytta av vad andra kommuner gör.

För att socialtjänsten ska kunna ge individerna ett bra stöd är det av största vikt att verksamheten har tillgång till aktuell kunskap och kan arbeta med att implementera ny kunskap och utveckla nya arbetssätt. Det finns många sätt att göra detta på, men ett av dem är att kommunerna samarbetar genom det så kallade Partnerskapet.
Partnerskapet är en samverkansform mellan Socialstyrelsen, Sveriges kommuner och regioner (SKR) och de regionala samverkans- och stödstrukturerna (RSS), när det gäller kunskapsstyrning och kunskapsutveckling inom socialtjänsten. Göteborgsregionen (GR) är delaktig i form av att vara en RSS, en regional stöd- och samverkansstruktur.
– Vi inom GR är mycket aktiva i Partnerskapet och det innebär bland annat att vi är med i referensgrupper, deltar som processledare, gör förstudier och kunskapsunderlag och att kommuner i GR gör pilotstudier. Det handlar både om att GR och våra medlemskommuner påverkar nationellt och att vi drar nytta av andras erfarenheter, berättar Cecilia Axelsson, som är planeringsledare på Göteborgsregionen (GR).
Exempel på GR:s medverkan
Ett tydligt exempel på när vi inom Göteborgsregionen har varit med och påverkat för nationell utveckling av kunskap är Yrkesresan. För exempelvis Yrkesresan Funktionshinder har GR:s planeringsledare Cecilia Axelsson varit med i referensgruppen och GR:s nätverk för chefer inom funktionshinderområdet har varit delaktiga och lämnat synpunkter.
Ett annat exempel gäller kommunal hälso- och sjukvård, där GR deltar i den prioriterade samverkansgruppen. Gruppens uppdrag är att:
- vara en resurs för arbetet med nationellt stöd för omställningen till en god och nära vård
- beskriva exempel på hur kommuner organiserar ledning, styrning och samverkan av kommunal hälso- och sjukvård för framför allt äldre och personer med funktionshinder
- ge exempel och redovisa erfarenheter för att främja forskning i kommunal hälso- och sjukvård
- överväga om RSS kan medverka till att kunskaper från regionernas system för kunskapsstyrning kommer till nytta i den kommunala hälso- och sjukvården.
Fler exempel där GR deltar eller har deltagit:
- Samverkanspilot Tidigt stöd inom missbruk och ekonomiskt bistånd
- Samverkanspilot Implementering av kunskapsstöd för att motverka normbrytande beteende och återfall i brott
- Nationellt test av en modell för att identifiera lokala kunskapsbehov
Gemensam nytta och lägre risk
Varför är vi då med i alla dessa förstudier och utvecklingsarbeten?
– Genom att delta bidrar vi till att förbättra förutsättningarna för kunskapsstyrning och se att det som socialtjänsten gör leder till önskat resultat. Genom att arbeta med mindre piloter i kommunerna kan vi dra gemensam nytta i stället för att alla kommuner ska utveckla var för sig. I och med mindre piloter så blir det en lägre risk att prova nya arbetssätt, berättar Cecilia Axelsson.
Läs mer om RSS och Partnerskapet
De regionala samverkans- och stödstrukturerna verkar på länsnivå, för samverkan och utveckling. RSS stödjer huvudmännen i samverkan kring frågor som rör socialtjänst och hälso- och sjukvård. Det gäller både samverkan mellan kommunerna i länet och samverkan mellan kommunerna i länet och regionen.
RSS stödjer huvudmännen i dialogen om kunskapsutveckling och kunskapsstyrning på nationell nivå. På regional och lokal nivå bidrar RSS till utvecklingen av evidensbaserad praktik anpassat till regionala och lokala prioriteringar, vilket kan innebära att:
- identifiera behov av kunskapsutveckling
- samla och sprida bästa tillgängliga kunskap och beprövad erfarenhet
- stödja systematisk uppföljning och analys
- stödja systematiskt förbättringsarbete och implementering
- stödja kompetensutveckling.
Läs mer om regional samverkan och stödstruktur på Kunskapsguiden
Syftet med Partnerskapet är att stärka förutsättningarna för kunskapsstyrning inom socialtjänsten, genom samverkan mellan Socialstyrelsen, Sveriges kommuner och regioner (SKR) och de regionala samverkans- och stödstrukturerna (RSS).
Kunskapsstyrning är en arbetsmodell för att systematiskt utveckla, använda och följa upp kunskap inom vård och omsorg. Målet är att den bästa tillgängliga kunskapen ska genomsyra arbetet. På så sätt bidrar kunskapsstyrningen till en god vård och omsorg för alla medborgare.
Partnerskapet ska bidra till ökad samverkan, dialog och samordning av initiativ som kan bidra till behovsanpassad kunskapsutveckling, bättre stöd för implementering och att kunskapen tillämpas. Det görs bland annat genom att samråda om socialtjänstens behov av kunskapsutveckling, skapa en samlad bild av behovet, analysera hur den önskade kunskapsutvecklingen hanteras bäst samt att initiera och genomföra gemensamma utvecklingsarbeten.
Kontakt


Ritva Gonzalez
Avdelningschef Arbetsmarknad och social välfärd
Uppdaterad