Projekt pågående
Stärkta förutsättningar för unga med intellektuell funktionsnedsättning
Unga med intellektuell funktionsnedsättning är en grupp som traditionellt sett har stått långt ifrån arbetsmarknaden.
Syfte och mål
Projektets övergripande mål är att stärka förutsättningarna för unga med intellektuell funktionsnedsättning att etablera sig på arbetsmarknaden. Inom ramen för projektet samverkar specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM), skola, arbetsliv och andra viktiga aktörer. Tillsammans ska parterna utveckla nya arbetssätt och metoder som ska bidra till:
- en mer inkluderande arbetsmarknad
- enklare övergångar från skola till arbetslivet för målgruppens ungdomar.
Ett annat syfte med projektet är att dela erfarenheter och sprida kunskap på nationell nivå.
Finansiär
Projektet finansieras av Europeiska socialfonden (ESF).

Fördjupning
Utöver projektets övergripande mål har följande delmål identifierats:
- Stärkt samverkan med arbetslivet, civilsamhället och andra aktörer eller organisationer som på olika sätt möter unga med intellektuell funktionsnedsättning.
- Stärkt studie-och yrkesvägledning för barn och unga inom anpassad grundskola.
- Undersöka förutsättningar för en samverkansplattform för erfarenhetsutbyte och kunskapsspridning på nationell nivå.

Vägen till etablering består av flera viktiga hållplatser som lägger grunden för framtiden – och det är vägledningen som binder samman allt mot målet. Det handlar både om rättigheter och om kvalitet på vägen dit.
- Jessica Johansson, projektledare på Göteborgsregionen.
Resultat
Här berättar vi mer om Göteborgsregionens arbete inom projektet samt om material och stöd vi erbjuder. Resultat presenteras löpande under projekttiden.
Göteborgsregionen leder och samordnar det regionala programrådet för anpassad gynmasieskola. Syftet är att det regionala programrådet är att skapa en struktur för samverkan mellan skola och arbetsliv - med särskilt fokus på att stärka kvaliteten i detta samarbete.
Grunden för arbetet är elevernas framtid. Målet är att ge dem goda möjligheter till etablering på arbetsmarknaden.
Vad gör det regionala programrådet?
Genom dialoger och gemensamma aktiviteter vill programrådet bidra till bättre förutsättningar för målgruppen att komma in i arbetslivet. Arbetet fokuserar på att:
- Dela erfarenheter och bygga kunskap – både inom gruppen och men också utanför
- Samla och sprida goda exempel
- Identifiera organisatoriska mellanrum – och planera insatser för att överbrygga dessa
- Tydliggöra möjliga vägar framåt – från grundskolan till arbete eller fortsatta studier
- Visa vem som ansvarar för vad i övergångarna mellan olika aktörer
- Lyfta fram mervärdet av att arbeta med den här målgruppen
Läs om arbetet på fullfoljdastudier.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vilka deltar?
- Kommuner: Kungsbacka, Kungälv, Göteborg, Stenungsund, Mölndal och Alingsås
- Myndigheter och organisationer: SPSM, Skolverket, LO, Arbetsförmedlingen och organisationer/föreningar med fokus på målgruppen
Vill du delta på någon av våra kommande träffar? Kontakta Jessica Johansson
GR arrangerar varje år en gymnasiemässa för unga som ska söka till ett nationellt program inom den anpassade gymnasieskolan. Syftet är att ge eleverna ett bra stöd inför sitt gymnasieval – så att de kan göra välgrundade och trygga val för framtiden.
Stöd före, under och efter mässan
För att skapa ännu bättre förutsättningar tas särskilt material fram. Det riktar sig till:
- Elever
- Vårdnadshavare
- Personal i skolan
Materialet stödjer arbetet före, under och efter mässan, och gör det lättare att prata om studie- och yrkesval på ett tydligt och inkluderande sätt.
Samarbete med vägledare
Arbetet sker i nära samverkan med studie- och yrkesvägledare från Göteborgsregionens kommuner. Tillsammans utvecklar vi verktyg och arbetssätt som stärker elevernas möjligheter att hitta sin väg vidare.
Läs mer om mässan:
Anpassade mässan | Gymnasiedagarna och Future Skills Länk till annan webbplats.
Stärkt vägledning för anpassad grundskola - Fullföljda studier Länk till annan webbplats.
GR stödjer anpassade gymnasieskolor i Göteborgsregionens kommuner med att utveckla deras arbete med lokala samverkansplattformar såsom lokala programråd alternativt koppla den anpassade gymnasieskolan till gymnasieskolans lokala programråd, som ett led i att finna en samverkan som ska bidra till fler APL-platser. GR har en processledande roll och stöttar skolorna i det systematiska arbetet med anskaffning av APL platser och samverkan.
GR tar under projekttiden fram en modell för arbete med lokal samverkanplattform för arbete med att stärka det systematiska arbetet med APL inom anpassad gymnasieskola.
Göteborgsregionen har sjösatt initiativet Samverkan för stärkt vägledning i anpassad skola. Inom ramen för samverkansplattformen erbjuder vi kunskapspåfyllnad och erfarenhetsutbyte. Målet är att skapa ett forum där både gemensamma utmaningar och framgångsfaktorer kan lyftas fram.
Målet är att skapa möjlighet till kollegialt erfarenhetsutbyte och ökad kunskap för yrkesverksamma. Ett ytterligare syfte är att främja samverkan mellan GR och övriga regioner i landet, något som kan leda till gemensamma kraftsamlingar kring att skapa bättre förutsättningar för målgruppen att etablera sig på arbetsmarknaden.
Samverkansplattformen är öppen för alla som arbetar inom anpassad grundskola i hela Sverige. Det är kostandsfritt att delta och din medverkan är inte bindande. Träffarna sker digitalt och leds av projektledare från GR med särskild inriktning på anpassade skolformer.
- Utifrån tidigare erfarenheter förstod vi att det fanns ett stort behov att mötas, få kunskapspåfyllnad och att dela erfarenheter. På träffarna har skolpersonal och studie-och yrkesvägledare från hela Sverige deltagit och det är fantastiskt att vi kan erbjuda denna mötesplats.
- Lina Häger, projektledare på Göteborgsregionen
Under projekttiden genomförs fem nationella träffar:
10 september 2024 – tema Stärkt vägledning
12 december 2024 – tema GY25 och anpassad gymnasieskola
12 mars 2025 – tema Vägledning inför gymnasievalet
14 maj 2025 – tema PRAO
Hösten 2025 - uppdateras
Vill du delta? När det finns ett datum till nästa träff kan du läsa om den och anmäla dig här.
GR arbetar tillsammans med kommuner i Göteborgsregionen för att utveckla hållbara rutiner och strukturer för organiseringen av den vida studie- och yrkesvägledningen inom den anpassade grundskolan för att på så vis öka kvaliteten insatserna som erbjuds målgruppen. Arbetet har fokus på att utveckla arbetet med prao och den vida studie- och yrkesvägledningen ute på skolorna.
Strukturer för hur arbetet kan organiseras och metodmaterial tas fram.
Läs mer om arbetet:
Projektet avser att stärka tvärsektoriell samverkan samt studie- och yrkesvägledning för att målgruppen lättare ska etablera sig på arbetsmarknaden. Med en utvecklad samverkan är önskad effekt att målgruppen ska komma närmare arbetsmarknaden och etablering. Målen inom projektet förväntas nås genom nya idéer, nytänkande och ökad samverkan för att möta utmaningar och bidra till att lösningar inom social inkludering, etablering på arbetsmarknaden och utbildning. Genom att bygga en stark samverkan mellan olika samhällsaktörer och nyckelpersoner som möter målgruppen, bidrar vi till stärkta förutsättningar för målgruppen.
Vi ser ett stort behov av att skapa arenor för att olika aktörer som möter målgruppen att träffas. Att arbeta i stuprör, en vanlig metafor, ser vi är vanlig förekommande och samskapande behöver bli större. Detta kommer vi närmare och närmare och det finns ett stort engagemang att mötas och förstå varandra. Hittills under projektet har fler aktörer anslutit till de arenor som projektet erbjuder och utvecklat.
Från tidigare projekt och satsningar finns framtaget material och resultat. Utifrån fortsatta utvecklingsområden för målgruppen unga med intellektuell funktionsnedsättning arbetar projektet vidare med att utveckla befintligt material samt skapa nytt utifrån behov.
Stödmaterial: Prao i anpassad grundskola Länk till annan webbplats.
Metodmaterial för gymnasiesärskolornas arbete med apl Länk till annan webbplats.
Befintligt material
Stödmaterial: Prao i anpassad grundskola
Metodmaterial för gymnasiesärskolornas arbete med apl
En framtidskarta för samtal om vägar vidare efter anpassad gymnasieskola publiceras inom kort här.
Kontakt

Jessica Johansson
Projektledare och processledare Framtidens ledare
I korthet
Pågår
01 december 2022 till 30 november 2025
GR:s roll
Projektägare, projektledare, processledare
Medverkande
Specialpedagogiska myndigheten (SPSM), Kungälvs kommun, Kungsbacka kommun, Möldals stad, Göteborgs stad, Stenungsunds kommun och Partille kommun.
Det är även möjligt för övriga medlemskommuner att gå med i projektet efterhand.
Bidrar till globala målen
Mål 4. God utbildning för alla
Uppdaterad